AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - B » Baden Metal Compilation vol. 3 - The Griffin Has Landed (2015 Baden Metal)
Baden Metal Compilation vol. 3 - The Griffin Has Landed (2015 Baden Metal)
01. Lyfthrasyr - Evolution
02. Nachtschatten - Blitzschlag
03. Stillborn Inc. - War
04. Zombieslut – Revenge Of The Malevolent Unmade
05. Convictors - Proclivity
06. The Last Days Of Fall - Sinners
07. Skaldheim – Mother Of A Thousand Young
08. Aeglos – Gil-Galad
09. Evertale – Cold Winter’s Night
10. V-Hajd – I Don’t Need
11. The Prophecy23 – Pit Laserbeam
12. The Rump Shaking Rider Crew – Vodca Woman Cluttony
13. Dein Feuer – Spieglein, Spieglein
14. Blindfall - Ending
15. Distressed To Marrow – Revelation Of Insanity
16. Ajana – The Past I Thrive
Po dwuletniej przerwie badeński gryf ląduje z kolejną porcją badeńskiego metalu. Trzecia już kompilacja pojawiła się na rynku w czerwcu bieżącego roku. Tytuł celowo nawiązuje do słynnego albumu koncertowego zespołu Saxon. Na okładce, którą zaprojektował Gerd Uwe Geiger pokazane zostało kolejne ważne miejsce Badenii – most na rzece Neckar w Heidelbergu, słynnym mieście słynnych (nie tylko niemieckich) filozofów i naukowców, jak Hegel, Weber, Komensky, ale też Asnyk.

Podobnie, jak na poprzednim krążku, znalazły się na nim nagrania zespołów pochodzących z tego regionu, które jeszcze nie zdobyły wielkiej popularności, aczkolwiek kilku z nich udało się już wydać płyty. Zaś jedna – The Profecy23 związała się z samym Massacre Records. I podobnie, jak przy poprzedniczce, rozpiętość stylistyczna jest dość spora, przy czym zdecydowanie przeważają grupy uprawiające współczesny, ostry thrash/death z elementami groove. Zresztą płyta została przygotowana w ten sposób, że najpierw atakuje nasze uszy ostrym, mocnym graniem, by z czasem pokazać, że i inne odmiany metalu też nie są zapomniane w Badenii.

Na początek dostajemy potężny, thrashowy wręcz numer z elementami industrialnych klawiszy, stworzony przez black metalowy zespół Lyfthrasyr. Utwór “Evolution” pochodzi z trzeciego, wydanego w 2013 roku krążka “The Engineered Flesh”. Po nim numer – chcąc nie chcąc – kojarzący się trochę z Rammstein (język, stylistyka) – “Blitzschlag” podobno melodic death metalowego zespołu Nachtschatten. Nie znam całości dokonań grupy, więc nie mogę powiedzieć, czy cała muzyka zespołu zawarta na ich debiutanckim, tegorocznym krążku (“Prolog”) kojarzy się z dokonaniami tuzów niemieckiego metalu.

Trochę więcej thrash/ death metalu można usłyszeć w numerze “War” grupy Stillborn Inc. Kawałek pochodzi z ich demo, zatytułowanego “Promo 2012”. Całkiem zgrabny to utwór, a wokalista potrafi wydobyć z siebie wyjątkowy, głęboki, ciemny growl. Ta grupa nie dorobiła się jeszcze dużego krążka, za to następny w kolejce: Zombieslut ma już na swoim koncie album “Braineater”, wydany w 2010 roku. Utwór “Revenge of the Malevolent Unmade” (świetny, klimatyczny) pochodzi z nowego krążka zespołu “Undead Commando”.

Z zespołem Convictors miałem juz okazję się spotkać, albowiem parę lat temu recenzowałem ich EPkę “Abdication Of Humanity” (2009). Pochodzący z debiutanckiego, dużego krążka zespołu “ “Envoys Of Extinction” numer “Proclivity” pokazuje, że grupa zrobiła krok w kierunku mocniejszego death metalu. Mało tego, ten akurat kawałek spokojnie mógłby znaleźć się na krążku jakiejś black metalowej kapeli. Wraz z szóstym numerem następuje zmiana klimatu, zamiast ostrej rąbanki dostajemy ciekawy numer z ostrym skrzeczącym wokalistą I ładnymi folkowymi żeńskimi wokalizami. Kawałek pochodzi z EPki zespołu, zatytułowanej “Saints & Sinners”. I znów lekka zmiana klimatu, tym razem w stronę black metalu - utwór “Mother Of A Thousend Young” zespołu Skaldheim. Całkiem fajny. Ale jeszcze lepiej jest w numerze następnym – “Gil-Galad”. To świetny lekko doomowy kawałek, z ciężką gitarą i kapitalnym wysokim wokalem. Zdecydowanie coś w moim guście. Numer pochodzi z jedynego albumu grupy, zatytułowanego “I” (2014).

Battlemage to grupa dla miłośników melodyjnego, inspirowanego celtycką muzyką folk metalu. Utwór “Cold Winter’s Night” nie odbiega od schematu, ale słucha się go znakomicie. Zdecydowanie trudniej za to słuchać numeru “I Don’t Need” heavy metalowej kapeli V-Hajd. Bo chociaż to heavy, to jednak panowie postarali się, żeby nie wpadał w uszy zbyt gładko, sporo w nim zmian tempa, ciekawych wysokich wypadów wokalisty. Utwór pochodzi z jedynej EPki zespołu “The First Strike” z 2014 roku.

Wspomniany już przeze mnie zespół The Profecy23 jest wśród innych grup zdecydowanie najbardziej doświadczony. A przynajmniej ma na koncie najwięcej płyt. Szybki, radosny thrash metalowy numer “Pit Laserbeam” pochodzi z ich czwartego juz krążka “Untrue Like A Boss”. Ciekawy numer zaproponował też zespół o pokręconej nazwie “The Rump Shaking Rider Crew”. “Vodca Woman Cluttory” to fajny bujający (ze zwolnieniami) kawałek z mocnym wokalem. Kolejny w kolejce zespół Dein Feuer prezentuje bardziej rockowy (aczkolwiek wokal zdecydowanie jest metalowy), współczesny numer “Spieglein, Spieglein”. Spokojnie do radia nadałby się natomiast utwór “Ending” zespołu Blindfall. Surowe brzmienie gitar okraszone jest fajnym wokalem pani Ingi. Dobrze się tego słucha.

Utrzymany w średnim tempie, z ciężką gitarą (ale też świetnym solo) oraz melorecytującym wokalistą kawałek “Revelation Of Insanity” zaproponował death metalowy band Distressed To Marrow. Utwór pochodzi z jedynego albumu “Release Of Insanity” (2013). Album zamyka utwór “The Past I Thrive” jednoosobowego projektu pani Ajany. To dobry, ciężki, doomująco – prog metalowy numer, który pochodzi z drugiego albumu multiinstrumentalistki, zatytułowanego “Dualismus” (2015).

Kolejna szesnastka kapel potwierdza, że Badenia nie może narzekać na ilość i jakość metalowych kapel.

9/10
Ray

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  33,531,136 unikalne wizyty  Top Top