AGENCJA METAL MUNDUS


METAL UP!

= 23.01.2018

- CRADLE OF FILTH
- MOONSPELL

+ Kraków / Kwadrat= 24.01.2018

- CRADLE OF FILTH
- MOONSPELL

+ Warszawa / Progresja= 26.01.2018

- WARFIST
- TEMPLE DESECRATION
- RITES OF DAATH
- INCINERATOR

+ Kraków / Zaścianek= 31.01.2018

- ROTTING CHRIST
- CARACH ANGREN
- SVART CROWN

+ Katowice / Mega Club

= 06.02.2018

- MISS MAY I
- FIT FOR A KING
- VOID OF VISION
- CURRENTS

+ Warszawa / Proxima

= 09.02.2018

- 36 CRAZYFISTS

+ Warszawa / Hydrozagadka
Nawigacja
Artykuły » Relacje - 2017 » 2017.05.23 - NIGHT DEMON
2017.05.23 - NIGHT DEMON


W ramach kolejnej europejskiej trasy koncertowej, tym razem pod szyldem „Darkness Over Europe Tour 2017”, promującej niedawno wydany album „Darkness Remains”, amerykańscy metalowcy z NIGHT DEMON postanowili ponownie odwiedzić nasz piękny kraj. Chwała im za to. W następstwie niepisanej zasady, że obecnie najlepszym sposobem promowania zespołu i jego muzyki są koncerty, tym razem zdecydowano się zorganizować, przy współudziale różnych promotorów, trzy koncerty grupy – w Katowicach, Poznaniu i Warszawie. Pomysł ze wszech miar godny pochwały i naśladowania, tyle tylko, że niestety nie u nas. Bez konkretnego wsparcia informacyjnego, pomocy lokalnych mediów, czy zaangażowania w koncert supportów, będących w stanie odpowiednio nagłośnić imprezę w środowisku swoich fanów, pomysł okazał się być chybionym przedsięwzięciem. Zważywszy na niską cenę wejściówek – dwie dychy, frekwencja była żałośnie niska. Poznański koncert zespołu obejrzało jakieś piętnaście osób! Zapytany o całą sytuację lider grupy, Jarvis Leatherby odparł:„Wczoraj w Katowicach było podobnie. Przyszło bardzo mało ludzi. Nie ma jednak mowy o tym, żebyśmy z tego powodu odwołali koncert. Nie ma dla nas znaczenia przed jaką widownią występujemy. Wszyscy są dla nas bardzo ważni! Poza tym, możesz mieć wrażenie, czegoś specjalnego, że gramy tylko dla ciebie.” Dodał już wyraźnie rozbawiony. Jestem pełen uznania dla jego osoby utożsamiającej prawdziwie profesjonalne podejście do rzeczy. Szacunek, Jarvis!

Dokładnie o godzinie 20:45, po krótkiej introdukcji, za który posłużył wstęp do otwierającego ostatni album utworu „Welcome To The Night”, trio rozpoczęło swój show. Zanim więcej na temat koncertu, wcześniej jeszcze krótki opis miejsca imprezy. Poznański klub „U Bazyla” jest wręcz wymarzoną miejscówką dla tego typu imprez. Dobra lokalizacja w centrum miasta, stosowne zaplecze z barem i ogródkiem piwnym, relatywnie sporo miejsca, pozwalającego pomieścić pewnie z ponad dwieście osób spragnionych muzyki na żywo. Wreszcie scena, proporcjonalna do miejsca, pozwalająca mieć muzyków na przysłowiowe „wyciągniecie ręki”.

Wracając do występu NIGHT DEMON, to za sprawą koncertowej filozofii grupy można się było przenieść w czasie do pierwszej połowy lat osiemdziesiątych – za perkusją rozwieszono „oldskulowy”, niewielki baner z logo zespołu (inny od tego, wykorzystywanego przy okazji większych koncertów), stonowane, świetnie zsynchronizowane z muzyką światła oraz dymy. Z atrakcji pozascenicznych warto jeszcze wspomnieć o wypasionym stanowisku z merchem zespołu. Profesjonalizm w każdym calu. Trudno się temu dziwić, wszak zespół ma już na swoim koncie kilka ładnych setek występów. To z kolei przekłada się na dźwiękowo – optyczną jakość każdego z ich koncertów, niezależnie od tego, czy grają przed festiwalową, czy klubową publicznością. Całość przygotowanego programu została sprawnie i wiernie odegrana. Pewnej zrozumiałej modyfikacji uległo brzmienie, zdecydowanie bardziej surowe i jeszcze mocniejsze niż na płytach. Optycznie było widać, że Amerykanie aż kipią od nadmiaru energii i w dalszym ciągu są żądni grania na żywo. Dobry kontakt z publicznością, krótkie zapowiedzi bez żadnego nadęcia, czy scenicznej pozy. Słowem, rasowy heavy metal, wykonany według najlepszych wzorców.

Na podstawowy program koncertu złożyły się - obok wymienionego już wcześniej nagrania - m.in. takie kompozycje, jak: „Full Speed Ahead”, „Maiden Hell”, „Curse Of The Damned”, „On Your Own”, cover z repertuaru Diamond Head - „Lightning To The Nations” (podczas próby dźwięku, zespół wykonał swoją wersję „Turn Up The Night” Black Sabbath, ale później najwyraźniej zrezygnował z jej wykonania), „The Chalice” (w trakcie wykonania tego numeru na scenie pojawiała się maskotka zespołu), instrumentalny „Flight Of The Manticore” i „Darkness Remains” z naturalnym wokalem Jarvisa, różniącym to wykonanie od wersji studyjnej. Po krótkiej przerwie NIGHT DEMON wyszedł ponownie na scenę, prezentując na zakończenie trzy dalsze numery: „Heavy Metal Heat”, „Screams In The Night” i „Night Demon”. Po ich odegraniu dziękując publiczności muzycy zeszli ze sceny, aby po kilku minutach ponownie pojawić się wśród fanów, tym razem, rozmawiając i rozdając autografy. Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu tych chłopaków. Jarvis, Armand i Dusty wykonali kawał solidnej roboty, szkoda tylko, że przy tak mizernej ilościowo publiczności, która robiła, co mogła, aby ilość zrekompensować jakością. Całe szczęście, że warszawski koncert spotkał się ze zdecydowanie większym zainteresowaniem ze strony fanów, pomimo zamieszania, jakie towarzyszyło jego organizacji. Fakt ten pozwala mieć nadzieję, że NIGHT DEMON będzie o tym pamiętał i nie wykreśli naszego kraju z koncertowej rozpiski podczas planowania kolejnego europejskie tournee.

Tekst i zdjęcia: Robert Grzesiak

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
** PARADISE LOST **
- Tragic Idol


** DORMANT DISSIDENT **
- Knightmares


** SLARTIBARTFASS **
- Schwarz Verhüllt


** CORRUPTION
- Spleen

** TRAUER
- A Walk Into The Twilight

** JACK CRUSHER
- Soulless Humanity

** WITCHTRAP
- Trap The Witch

** DEATH HAS SPOKEN
- Fade

** HAIL SPIRIT NOIR
- Pneuma

** HELLHAIM
- Slaves Of Apocalypse

** DEMONIAC
- Intemperance

** LIFEPHOBIA
- All My Life

** TERRORKULT
- Crush The Pious

** NECRO
- Time Is Coming

** ALDARIA
-When The Time Has Come

** NORTHERN PLAGUE
- Scorn The Idle

** GJELDRUNE
- Prawdu za porog


więcej recenzji
*** DORMANT DISSIDENT **


***** MARTYRDOOM *****


********* GRIN *********


*** WATCH OUT STAMPEDE
*** CLOSTERKELLER
*** AMORPHIS
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** ICED EARTH
+ Freedom Call
+ Metaprism
- Festsaal/ Berlin


*** MASTODON
+ Russian Circles
- Progresja/ Warszawa


*** SABATON
+ Accept
+ Twilight Force
- Torwar/ Warszawa


*** HELLOWEEN Pumpkin United
- Tipsport Arena/ Praga, Czechy

*** MAYHEM
+ Asphyx
+ In Twilight's Embrace
+ Deus Mortem
+ Centurion
+ Thunderwar
- Progresja/ Warszawa


*** GRAND MAGUS
+ Evil Invaders
+ Elm Street
- Kwadrat/ Kraków


*** SATYRICON
+ Suicidal Angels
+ Fight The Fight
- Progresja/ Warszawa


*** ARCH ENEMY
+ Jinjer
- Progresja/ Warszawa


*** AIR RAID
+ Savager
+ Stormer
- U Bazyla/ Poznań

*** CLOSTERKELLER
+ Pampeluna
- Czarny Spichrz/ Włocławek

*** SUMMER DYING LOUD
+ Sodom
+ Unleashed
+ Wolfheart
+ i inni
- Aleksandrów Łódzki

*** ROCK & ROSE FESTIVAL
+ Kat & Roman Kostrzewski
+ Alastor
+ Dragon
+ Gomor
- Kutno


więcej relacji
*** Motorhead w studio


*** Hellbent For Cooking. The Heavy Metal Cookbook


*** Biografia Led Zeppelin. Kidy giganci chodzili po Ziemiwięcej recenzji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  26,331,968 unikalne wizyty  Top Top