AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Relacje - 2017 » 2017.03.01 - SABATON, Accept, Twilight Force
2017.03.01 - SABATON, Accept, Twilight Force


Moje „związki uczuciowe” z grupą Sabaton trwały dość długo. Poznałem ten zespół przed ładnych paru laty, gdy grali na małej scenie w Progresji i byli zadowoleni, że przyszło ok. 50 osób. Od wydania „The Art Of War”, gdy przy silnej – nie bójmy się tego sformułowania – pomocy polskich fanów zespół zyskał na popularności, zaczął się mój lekki rozbrat z tą grupą. I nie chodziło mi bynajmniej o to, że wyjście grupy z tak zwanego undergroundu mi w czymś przeszkadzało, tylko odniosłem wrażenie, że w kwestii muzycznej zespół zrobił już wszystko, co miał zrobić.

Nie zmienia to faktu, że dość szybko z niewielkiego bandu zespół zaczął stawać się gwiazdą, która potrafiła zapełnić hale i stadiony. Najlepszym tego przykładem była ostatnia obecność zespołu w Polsce. Szwedzka grupa zagrała na trzech, wykupionych koncertach, i zgromadziła pod scenami swoich miłośników w wieku od paru miesięcy (tak, i tacy byli w nosidełkach) po… całkiem leciwych już fanów. Nie do końca rozumiem, co stoi za fenomenem tej grupy, co przyciąga ludzi na ich koncerty, ale cieszę się, że chłopakom, dzięki ich wieloletniej, wytrwałej pracy, udało się osiągnąć taki sukces. Do udziału w warszawskim koncercie przyciągnął mnie jednak support, grupa Accept, na której się wychowałem, na której wychowały się miliony słuchaczy, pewnie z samym Sabatonem włącznie…

Ale całą zabawę rozpoczęła nieznana mi wcześniej grupa TWILIGHT FORCE. Nie było to pierwsza wizyta zespołu w naszym kraju, albowiem widać było, że ludzie bardzo dobrze się bawią, że śpiewają utwory, a i sam zespół czuł się prawie jak u siebie w domu. Muzyczna patatajka, ozdobiona specyficzną aurą, „oryginalnymi” strojami i zachowaniem muzyków mogła się podobać. Bo prezentowany przez… heavy/power/epic metal to coś, co lubią zarówno wytrawni, zaprawieni w bojach metalowcy, ale jest on też łatwo przyswajalny przez tych, którzy na metalowych koncertach bywają tylko od święta. Był to dobrze zagrany, energetyczny, żywiołowy koncert. Bardzo mi się podobał.

Później przyszedł już czas dla miłośników klasycznego heavy metalu. A tych było na Torwarze sporo, bo przecież każda obecność ACCEPT to wielkie wydarzenie. Nie inaczej było i tym razem. Prosta, przemawiająca scenografia, piątka wytrawnych muzyków i… nic nie trzeba więcej. Wolf Hoffman i spółka to klasa, jakiej nie osiągną liczne zespoły, choćby starały się z całych sił. To profesjonalizm, to historia, to doskonałość w każdym calu. To prawdziwa, niemiecka precyzja. Grupa zagrała klasyczną mieszankę starego z nowym, wciągając do zabawy nawet tych, którym ich nazwa absolutnie nic nie mówiła (naprawdę były takie młode osoby). Jedynym minusem koncertu była zbyt duża głośność. Ja jestem już głuchy, ale nie obsługuję konsolety, co zatem robił pan za nią stojący? Nie pierwszy to już raz, gdy siła dźwięku powoduje, że zamiast skupiać się na słuchaniu muzyki, człowiek musi walczyć z własnym organizmem, by wytrzymać do końca,

I wreszcie przyszła pora na gwiazdę wieczoru - SABATON. Gdzież te czasy, gdy na scenie byli muzycy i muzyka. Tym razem grupa wozi ze sobą tony sprzętu, dlatego koncert zamienia się w „historyczne” widowisko. Rozumiem, dlaczego pojawiają się tłumy, bo naprawdę jest co oglądać. Od telebimów po walczących rycerzy, ilość wszelakich scenicznych gadżetów jest ogromna, dlatego mocno oddziałuje na oglądających. Można odnieść wręcz wrażenie, że w tym wszystkim gubi się trochę sama muzyka, która nie uległa nadmiernej zmianie od czasu, gdy ostatni raz słyszałem tę grupę. Jest to wszystko dobrze wykonane, ale odnoszę też trochę wrażenie, że zespół zagubił się w tej „teatralności”, zapomniał, że jego podstawowym zadaniem winno być tworzenie dobrej, oryginalnej muzyki. Z drugiej zaś strony to wszystko po prostu działa. I to tak działa, że przyciąga tłumy. I o to w "show biznesie" przecież o to też chodzi.

Tekst: Ray
Zdjęcia: Ola Konicka


SABATON - setlista:
In the Army Now (intro)
The March to War (intro)
Ghost Division
Sparta
Blood of Bannockburn
Swedish Pagans
The Last Stand
Carolus Rex
Union (Slopes of St. Benedict)
Diary of an Unknown Soldier
The Lost Battalion
Dominium Maris Baltici
The Lion From the North
The Final Solution
Uprising
Night Witches
Winged Hussars
bis:
Primo Victoria
Shiroyama
40:1
To Hell and Back
Dead Soldier's Waltz / Masters of the World

ACCEPT - setlista:
Stampede
Stalingrad
Restless and Wild
London Leatherboys
Final Journey
Princess of the Dawn
Fast as a Shark
Metal Heart
Teutonic Terror
Balls to the Wall
Outro

TWILIGHT FORCE - setlista:
Intro
Battle of Arcane Might
To the Stars
Riders of the Dawn
Flight of the Sapphire Dragon
Gates of Glory
The Power of the Ancient Force
OutroWięcej zdjęć w Galerii Metal Mundus - LINK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  33,531,343 unikalne wizyty  Top Top