AGENCJA METAL MUNDUS


METAL UP!

= 13.12.2018

- KREATOR
- DIMMU BORGIR
- HATEBREED
- BLOODBATH

+ Warszawa / Hala Koło= 14.12.2018

- MERRY CHRISTLESS 2
Zagrają:

- BEHEMOTH
- BOLZER
- IMPERATOR
- BATUSHKA
- UNTERVOID

+ Warszawa / Progresja= 15.12.2018

- A PERFECT CIRCLE
- CHELSEA WOLFE

+ Kraków / Tauron Arena= 15.12.2018

- MERRY CHRISTLESS 2
Zagrają:

- BEHEMOTH
- BOLZER
- IMPERATOR
- BATUSHKA
- UNTERVOID

+ Gdańsk / B90= 16.12.2018

- MERRY CHRISTLESS 2
Zagrają:

- BEHEMOTH
- BOLZER
- IMPERATOR
- BATUSHKA
- UNTERVOID

+ Wrocław / A2Nawigacja
Artykuły » Relacje - 2018 » 2018.02.02 - NEUOBERSCHLESIEN, Transgresja
2018.02.02 - NEUOBERSCHLESIEN, Transgresja


Kiedy przed paru laty grupa Oberschlesien z wielkim przytupem wtargnęła na polską scenę muzyczną, nie udało mi się ulec fascynacji tą grupą. Zbyt duże podobieństwo stylistyczne do pewnej bardzo znanej niemieckiej kapeli spowodowało, że natychmiast uznałem dokonania grupy za wtórne, a przez to niewarte zainteresowania. Nie pierwszy i pewnie nie ostatni już raz popełniłem błąd. Bo zamiast wydawać opinię po pobieżnym posłuchaniu kawałków, należało posłuchać płyt, wsłuchać się w teksty, a przede wszystkim pójść na koncert, których zespół dał przecież bardzo wiele, a które bogactwem nie tylko muzyki, ale też zastosowanych środków pirotechnicznych wyróżniały ten zespół od innych kapel.

Lepiej poznałem grupę, gdy… się rozpadła. Wtedy zacząłem szukać ich muzyki w internecie, zacząłem słuchać jak i o czym zespół śpiewa, zacząłem przysłuchiwać się samej muzyce, ale też pracy poszczególnych instrumentalistów i zrozumiałem, że znika z naszej przestrzeni zespół, który wypełniał pewną lukę, którego istnienie jest ważne dla polskiej sceny rockowo - metalowej. Na szczęście szybko się okazało, że po rozstaniu z perkusistą i współzałożycielem grupy, zespół postanowił dalej kontynuować działalność, dodając do poprzedniej nazwy przedrostek „Neu”, czyli „nowy”.

Nie chcąc bazować wyłącznie na starszych numerach, kapela wzięła się ostro do pracy, nagrała nowy album i postanowiła wyruszyć w trasę po Polsce, by przypomnieć o sobie, by odzyskać starych i zyskać nowych fanów. Nowa płyta wywołała różne reakcje. Zdecydowane złagodzenie kilku utworów miało w założeniu pomóc w przybliżeniu dokonań grupy szerszemu gronu odbiorców. Z perspektywy tych paru miesięcy od wydania krążka wydaje się, że to posunięcie nie do końca przekonuje samych członków zespołu, a tym bardziej starszych fanów, którzy z pewnym dystansem podeszli do tego zagrania grupy. Brak nagrań zespołu w rozgłośniach radiowych nie przyciągnęła też zapewne nowych fanów.

O ile można się czepiać w kwestiach mocy w utworach na płycie, o tyle zespół nic nie stracił na sile i jakości w swojej wersji koncertowej. Miałem okazję posłuchać ich na raczej kameralnym koncercie w warszawskiej Proximie i po tym, co zobaczyłem, bardzo żałuję, że nie widziałem zespołu wcześniej. Bo panowie z Neuoberschlesien to prawdziwi sceniczni wyjadacze. Oczywiście scena w klubie nie pozwoliła na wiele, ale i tak w tych minimalistycznych warunkach dało się zauważyć, że scena to ich prawdziwy żywioł.

Ale zanim na scenę weszli muzycy Neuoberschlesien, zagościł na niej zespół TRANSGRESJA. To młoda jeszcze grupa, powstała zaledwie w 2015 roku. W jej skład wchodzą muzycy z regionu „śląsko – dąbrowskiego”, a grają współczesną odmianę metalu, którą niezwykle trudno zaszufladkować, bo jest tam ciężar klasycznego metalu i rytmika nu metal, jest trochę mocnego metalowego wokalu i trochę rapowania. Grupa sporo koncertuje i to też się da zauważyć, bo czuć luz i radość z grania. Panowie zadbali też o swój sceniczny wygląd - pomalowane twarze i ręce specjalną farbą powodują, że na ciemnej scenie wyglądają, jak by mieli założone fluorescencyjne maski. Jak już wspomniałem, na malutkiej scenie Proximy nie da się poszaleć. Szkoda też, że niewielka publiczność nie pozwoliła zespołowi na rozwinięcie skrzydeł. Bo widać i słychać, że w przypadku odpowiedniej interakcji ze strony publiczności, zespół łatwo i z ochotą dałby się porwać scenicznemu szaleństwu. Na koncercie usłyszeliśmy głównie utwory z ostatniego mini albumu zespołu, zatytułowanego „Spokój znajdzie niewielu”. Moją uwagę przykuły m.in. numery „Robactwo” i „Czuję, że zanikam”.

Panowie z Transgresji bardzo dobrze przygotowali nas na spotkanie z gwiazdą piątkowego wieczoru, którą zapowiedział Adam Dobrzyński. Muzycy NEUOBERSCHLESIEN weszli na scenę, rozpoczęło się długie intro, a po nim uszy zgromadzonych zaatakowała kaskada znakomitych dźwięków. Siła, moc, energia to jest to, czego się spodziewałem i co otrzymałem od grupy. Nie zabrakło ognia w muzyce, ani na scenie, bo zespół zadbał, by nie zabrakło licznych pirotechnicznych pokazów. Niestety ograniczona kubatura sceny nie dała możliwości zaprezentowania wszystkiego, co zespół może nam dać, zabrakło też przestrzeni dźwiękowej, której takiej muzyce bardzo potrzeba. Ale i tak było super!

Grupa zagrała zarówno nowe, jak i starsze kawałki, które spotykały się ze zdecydowanie większym aplauzem publiczności. Aczkolwiek muszę przyznać, że nowe numery znakomicie wpisały się w treść koncertu, nawet te łagodniejsze numery aż tak bardzo nie przeszkadzały. Zaczęli od jedynki na jedynce, czyli „Jadymy durch”, po czym od razu zapodali mocne „Mam dość”, poprawili numerem „Inny świat” i dopełnili dzieła zniszczenia utworem „Oberschlesien”. Setlista została ułożona tak, by w sterować nastrojami i w odpowiedni sposób zaprezentować utwory z wszystkich trzech albumów zespołu. Z nowości, poza wspomnianymi już kompozycjami „Mam dość” i „Inny świat”, pojawiły się jeszcze utwory „Bez słów”, „Pająk”, „Plexi Sex”, „Bóg wojny”, „Polska” i „odezwa” w postaci „N.OS”. Jak widać, dużo! I dobrze, bo to są naprawdę dobre, nośne numery, które na żywo jeszcze zyskują. Ze starszych nie mogło zabraknąć zamykającego podstawową część koncertu „Fojermana” z dwójki, znakomitego, poruszającego utworu „Orzeł”, oraz wyczekiwanego przez większość zgromadzonych pod sceną, znakomicie zagranego, klimatycznego „Króla Olch”.

Grupa musi powalczyć o ponowne uznanie, musi zaczynać od nowa swoją wspinaczkę po schodach kariery, ale ma ku temu możliwości, ma wszystko, co jest potrzebne, by znów wejść na szczyt. Mam nadzieję, że uda to się uda chłopakom, bo robota, którą wykonują jest najwyższej jakości. Trzymam kciuki!

Ray

Neuoberschlesien – setlista:

01. Jadymy durch
02. Mam dość
03. Inny świat
04. Oberschlesien
05. Bez słów
06. Polsko
07. To nie sen
08. Neu Oberschlesien
09. Richter
10. Fart
11. Pająk
12. Orzeł
13. Plexi Sex
14. Król Olch
15. Bóg wojny
16. Fojerman
Bis:
17. Polska
18. Inny świat

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
**RIGOR SARDONICOUS**
- Ridenti Mortuus


**AUTHORITY**
- Acantha


**SNAKEYES**
- Metal Monster


**DEFIANT**
- Insurrection Icon


**MASTER**
- Vindictive Miscreant


**DE PROFUNDIS
- The Blinding Light Of Faith

**COMATOSE VIGIL A.K.
- Evangelium Nihil

**DEPRAVITY
- Evil Upheaval

**BLAZON STONE
- Down in the Dark

**NECRO
- No Mercy For Motherfuckers

**ORDER OV RIVEN CATHEDRALS
- Gobekli Tapes

**PRO-CREATION
- Noli me tangere

**SHADOWKEEP
- ShadowKeep

**RAPHEUMETS WELL
- Enders Door

**C4
- Next Issue Of The Rotten World

**DEMONIC OBEDIENCE
- Fatalistic Uprisal Of Abhorrent Creation

**NECRO
- Toothless Zombie

**CRAWL
- Rituals

**DENOUNCEMENT PYRE
- Black Sun Unbound

**AUTARCIE
- Sequania

**CORRUPTION
- Ruin Of A Man


więcej recenzji
**** INTERNAL QUIET ****


***** THUNDERWAR *****


****** JITTERFLOW ******


******* WAR-SAW *******


*** DORMANT DISSIDENT **


*** MARTYRDOOM
*** GRIN
*** WATCH OUT STAMPEDE
*** CLOSTERKELLER
*** AMORPHIS
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
***Michael Schenker Fest
- Turbinenhalle/ Oberhausen


***Summer Dying Loud 2018
- Aleksandrów Łódzki


***GOMOR
+ Penerra
- New York/ Łódź


***DIAMOND HEAD
+ Blinding Sparks
+ Internal Quiet
- Hydrozagadka/ Warszawa


***POWERWOLF
+ Amaranthe
+ Kissin' Dynamite
- Progresja/ Warszawa


*** PRIMAL FEAR
+ RIOT V
+ Existance
- Nova Chmelnice/ Praga

*** VADER
+ MARDUK
+ Arkona
+ Insidius
- Progresja/ Warszawa

*** Uwolnić Muzykę VII
- Środa Śląska

*** Headbangers Open Air 2018
- Brande-Hörnerkirchen/ Niemcy

*** IRON MAIDEN
+ Killswitch Engage
- Waldbühne/ Berlin

*** Rock&Rose Fest 2018
+ Exumer
+ Decapitated
+ Wolf Spider
+ Alastor
- Leash Eye
- Totem
- Kutno

*** MARDUK
+ Infernal War
+ Arkona
- U Bazyla/ Poznań

*** SEPULTURA
+ Obscura
+ Goatwhore
+ Fit For An Autopsy
- Proxima/ Warszawa

*** FURIA
+ Thaw
+ Sacrilegium
+ Licho
- Progresja/ Warszawa

*** NEUOBERSCHLESIEN
+ Transgresja
- Proxima/ Warszawa

*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

*** W.A.S.P.
+ GATE Crasher
- Sportovni Hala/ Hluk

*** ICED EARTH
+ Freedom Call
+ Metaprism
- Festsaal/ Berlin

więcej relacji
*** Będziesz smażyć się w piekle


*** Hammer Of The Gods


*** Motorhead w studio


*** Hellbent For Cooking. The Heavy Metal Cookbook

*** Biografia Led Zeppelin. Kidy giganci chodzili po Ziemi


więcej recenzji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  31,174,430 unikalne wizyty  Top Top