AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Relacje - 2018 » 2018.06.02 - Rock&Rose Fest
2018.06.02 - Rock&Rose Fest


Drugiego czerwca na kutnowskim Józefowie odbyła się szósta edycja imprezy pod szyldem Rock&Rose Fest. Organizatorzy po raz pierwszy do udziału w koncercie zaprosili zespół z zagranicy.Gwiazdą wieczoru była niemiecka thrash metalowa grupa Exumer. Ale nim przyszła kolej na ich występ zebranym zaprezentowały się polskie kapele: Totem, Leash Eye, Alastor, Wolf Spider, Decapitated.

Mniej więcej o godzinie 15-tej na scenie pojawił się Remigiusz Mielczarek (nadworny konferansjer pobliskiego festiwalu Summer Dying Loud), który poprowadził imprezę. Po krótkim przywitaniu wywołał na deski grupę TOTEM. Zespół dowodzony przez wokalistkę Weronikę Zbieg w pełnym słońcu zaprezentował czterdzieści minut bardzo dobrej thrash-groove metalowej jazdy. Wera - jak na rasową wokalistkę przystało - biegała po scenie i rzucała swoją grzywką. Niestety już nie dredami. Pod sceną zebrał się spory tłumek i wraz z zespołem bawił się bardzo dobrze. Totem swoją pracę otwieracza wykonał w sposób bardzo dobry i zebrani po ich występie z uśmiechem na twarzach udali się pod parasole, by porozkoszować się tym razem procentami.

Zespół LEASH EYE, który wyszedł na scenę jako drugi, również znalazł grono wielbicieli, którzy bawili się na zielonej murawie przy ich heavy-stoner-southern metalowej muzyce. Ja ten zespół sobie odpuściłem i udałem się poza "mury" imprezy w celu dokarmienia się na pobliskiej stacji paliwowej.

Gdy wróciłem, przed fanami zaczął swój występ doskonale znany tubylcom, bo pochodzący z kutnowskiej ziemi zespół ALASTOR. W ciągu roku był to mój czwarty kontakt na żywo z ich muzyką, a więc doskonale wiedziałem, czego się spodziewać. Panowie z tak długim stażem raczej nie pozwalają sobie na odpieprzanie kaszany i do każdego występu podchodzą w pełni profesjonalnie. Nie inaczej było i tym razem. Zebrani, jak zwykle, dostali konkretną dawkę thrash metalu. Zespół w swoim dorobku posiada tyle doskonałych numerów, że mógłby zagrać kilka koncertów składających się z zupełnie innej setlisty. Tym razem z głośników poleciały takie hity, jak: "Głową w mur", "Nieprawdopodobne", czy "Żyj, giń i milcz". Jako wisienkę na torcie grupa odegrała kawałek Metalliki i wszyscy oszaleli.

Kolejni w kolejce na scenę byli weterani z zespołu WOLF SPIDER. Niestety panowie mieli spore pecha, bowiem przed ich występem spaliły się głośniki i trochę czasu minęło, nim obsługa zdołała postawić sprzęt na nogi. Za to oczekiwanie zespół odwdzięczył się fanom bardzo dobrym występem opartym na ogólnym dorobku grupy. Był "Kingdom Of Paranoia", "Sense Of Life", "Pain", czy kultowy numer "Zemsta mściciela". Lata lecą, a Wolf Spider dalej w wielkiej formie. Szacun.

Pomału dzień miał się ku końcowi, więc przyszła pora na gwiazdy wieczoru. Pierwsza z nich to najbardziej oczekiwany zespół tego popołudnia, czyli DECAPITATED. Nasz bardzo znany komentator sportowy Jan Ciszewski niejednokrotnie w trakcie swoich relacji używał sformułowania: "Proszę państwa i cóż ja mogę państwu teraz powiedzieć?" (oczywiście dotyczyło to sukcesów naszych sportowców). Ukradnę teraz jego parę słów i wystukam na klawiaturze-"proszę państwa i cóż ja mogę teraz państwu napisać?" Kurwa, przyjechali, wyszli na scenę i zajebali. I tyle. I co można tu dodać więcej? Może tytuły paru numerów, które rozjebały wszystko dookoła. Zaczęło się od "Deathvaluation", a później m.in. "The Blasphemous Psalm to the Dummy God Creation", "Amen", "Never", czy miażdżący "Kill the Cult". Koncert genialny! Ludzie - gdziekolwiek będziecie i na plakatach zobaczycie, że gdzieś w pobliżu zagra Decapitated walcie tłumnie. Forma zespołu rewelacyjna!

No i przyszedł czas na ostatnie danie festiwalu, czyli EXUMER. Po występie Decapitated przed niemieckim zespołem nie lada wyzwanie. Poprzeczka postawiona zajebiście wysoko. Fani oczekiwali perfekcyjnego występu. I czy taki był? Trzeba powiedzieć, że tak. Exumer to nie pierwsza lepsza zbieranina muzyków, tylko doskonale naoliwiona thrash metalowa maszyna, prująca po metalowych torach od ponad trzech dekad (oczywiście z przerwami). Wokalista Mem Von Stein biegał po scenie cały czas jak oszalały wymachując rękami. Do tego wtórowała głowa, wprawdzie już bez włosów, ale wciąż w doskonałej formie. Gitary śmigały znakomite thrashowe dźwięki, a bębny napierniczały jak oszalałe. Zespół zaprezentował przekrój całej swojej twórczości i udowodnił, że jest prawdziwą, żywą thrash metalową legendą. Czekamy na nowy krążek, który - miejmy nadzieję - będzie równie doskonały, jak "The Raging Tides".

Czas podsumowania:

Impreza - jak zwykle - bardzo udana. Pogoda na szczęście dopisała, bo deszcz krąży wokoło, ale do siedliska zła nie dotarł. Poziom zespołów znakomity. Ochrona zaprezentowała się bez zarzutów. Fani dopisali. Cieszy zdecydowanie większa liczba młodych ludzi niż przed rokiem. Super, że ktoś tym razem wychodził na scenę i zapowiadał zespoły. Jedyny minus, to obsuwa czasowa, ale na złośliwość rzeczy martwych siły nie ma i miejmy nadzieję, że fani puszczą to w niepamięć i równie licznie stawią się na następnej edycji Rock&Rose Fest.

Na koniec chciałbym pozdrowić 63-letniego, zagorzałego fana metalu Jacka Stańczyka (wyraził zgodę na ujawnienie swojego imienia i nazwiska), z którym uciąłem sobie bardzo miłą pogawędkę. Oby wśród zebranych młodych ludzi na festiwalu za parę lub paręnaście lat znalazło się kilku takich Jacków.

Tekst i zdjęcia: Lolek

Więcej zdjęć z festiwalu w Galerii Metal Mundus - LINK

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
**DEADSPEAK
- Ritual In Progress

**REPRISAL
- None Survive the Sun

**FATHER MERRIN / CLEGANE
- split

**THRONEUM
- Deathcult Conspiracy

- Midnight Curse
**THE HYPOTHESIS
- Illusion Now

**DECAYED
- Of Fire And Evil

**KALIDIA
- The Frozen Throne

**NONAMEN
- Interior's Weather

**MYOPIC
- Myopic

**U.D.O.
- Steelfactory

**PROPHETS OF THE APOCALYPSE
- War Metal

**BEAST IN BLACK
- Berserker

**ILDRA
- Edelland

**DIRTRED
- Transmissions From Below


więcej recenzji
*** DORMANT DISSIDENT **


*** MARTYRDOOM
*** GRIN
*** WATCH OUT STAMPEDE
*** CLOSTERKELLER
*** AMORPHIS
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
***Summer Dying Loud 2018
- Aleksandrów Łódzki


***GOMOR
+ Penerra
- New York/ Łódź

***DIAMOND HEAD
+ Blinding Sparks
+ Internal Quiet
- Hydrozagadka/ Warszawa

***POWERWOLF
+ Amaranthe
+ Kissin' Dynamite
- Progresja/ Warszawa

*** PRIMAL FEAR
+ RIOT V
+ Existance
- Nova Chmelnice/ Praga

*** VADER
+ MARDUK
+ Arkona
+ Insidius
- Progresja/ Warszawa

*** Uwolnić Muzykę VII
- Środa Śląska

*** Headbangers Open Air 2018
- Brande-Hörnerkirchen/ Niemcy

*** IRON MAIDEN
+ Killswitch Engage
- Waldbühne/ Berlin

*** Rock&Rose Fest 2018
+ Exumer
+ Decapitated
+ Wolf Spider
+ Alastor
- Leash Eye
- Totem
- Kutno

*** MARDUK
+ Infernal War
+ Arkona
- U Bazyla/ Poznań

*** SEPULTURA
+ Obscura
+ Goatwhore
+ Fit For An Autopsy
- Proxima/ Warszawa

*** FURIA
+ Thaw
+ Sacrilegium
+ Licho
- Progresja/ Warszawa

*** NEUOBERSCHLESIEN
+ Transgresja
- Proxima/ Warszawa

*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  32,645,085 unikalne wizyty  Top Top