AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Relacje - 2018 » 2018.06.13 - IRON MAIDEN, Killswitch Engage
2018.06.13 - IRON MAIDEN, Killswitch Engage


IRON MAIDEN, zespół - instytycja nie zwalnia tempa. Muzycy Żelaznej Dziewicy są po raz kolejny na fali wznoszącej. Po świetnym „The Book of Souls”, trasie promującej wspomniany album, Brytyjczycy postanowili wyruszyć w kolejną retrospektywną trasę koncertową. Tym razem pretekstem jest gra na komórki, tudzież seria komiksów zatytułowane „Legacy of the Beast”. Widziałem wiele koncertów Iron Maiden, wiem, że uchodzą one za znakomite pod względem zarówno muzycznym, jak i wizualnym, jednak wszyscy fani Maiden wiedzą, że kapela jest dość konserwatywna jeśli chodzi o repertuar koncertowy i grupa niemal na każdej trasie odgrywa obowiązkowo żelazny zestaw hitów plus kilka rzadziej granych perełek. Tym razem wokalista Iron Maiden, Bruce Dickinson zapowiadał, że nowa setlista wprawi fanów w osłupienie i wywoła istną burzę w mediach społecznościowych. A niech mnie diabli, pomyślałem i wyruszyłem na Berlin.

Warto kilka słów poświęcić miejscu, w którym odbył się koncert. Pięknie położony, otoczony zielenią amfiteatr Waldbühne, to miejsce, w którym czuć powiew historii. Został on wybudowany jeszcze za Hitlera, jako arena Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Minęło ponad 80 lat i miejsce to stało się areną wielkiego metalowego święta dla ponad 20 tysięcy fanów Żelaznej Dziewicy. Jakże symboliczny okazał się początek koncertu. „Churchill's Speech” a po nim wiadomo... rozpędzony „Aces High”. Wyskakujący nad odsłuchami Dickinson w czapce-pilotce, a nad głowami muzyków pojawia się replika brytyjskiego myśliwca Spitfire z czasów drugiej wojny światowej. Co starszych Niemców pewnie zamurowało...Chwila przerwy i kanonada perkusyjna rozpoczyna „Where Eagles Dare”! Tego się nie spodziewałem! Znakomity popis muzyków i przede wszystkim Dickinsona w tym arcytrudnym wokalnie utworze! I to słynne 'Scream For me ...”

Po takim początku nie mogło być źle. Co prawda, jak dla mnie, za dużo było w setliście utworów „oklepanych”, jak „2 Minutes to Midnight'”, „The Trooper”, czy „The Number of the Beast”, lecz wszystko zrekompensowały wspomniane wcześniej perełki... Pierwsza z nich to „The Clansman”. Utwór jeszcze z ery Blaze'a Bayleya, poprzedzony długą przemową Dickinsona, który tego dnia wyjątkowo często zmieniał stroje, znakomicie wprowadził nieco oddechu. Mimo, że nad nami jeszcze jasno, to zrobiło się klimatycznie...No i ten ryk 20 tysiecy gardeł „Freedom”... Zapomniałbym o dość ciekawym układzie choreograficznym Bruce'a... Muzycy Iron Maiden ku nie tylko mojej uciesze często powracali do utworów ze znakomitego albumu „Piece of Mind”. Usłyszeliśmy jeszcze przepiękny „Revelations”, a także niegrany cholernie długo „Flight of Icarus”, podczas którego nad sceną pojawiła się wielka skrzydlata postać Ikara, a Dickinson miotał płomieniami symbolizującymi promienie słoneczne.

Jednak fani mogli usłyszeć też sporo nowszego repertuaru. „For the Greater Good of God” świetny kawałek skomponowany przez Steve'a Harrisa, w którym wokalista Iron Maiden tradycyjnie nie oszczędza publiczności, ta natomiast tego dnia zadziwia mnie niesłychanie... nie dość, że Niemcy zdzierali gardła bez litości, to w kilku utworach pod sceną mieliśmy możliwość zobaczenia niemieckiego pogo... rzadka to okoliczność w państwie niemieckim. Wracając jeszcze do nowszych kompozycji - kolejna petarda w oryginale śpiewana przez Blaze'a to „Sign of the Cross”. Tutaj Dickinson z kolei wymachiwał świecącym wielkim krzyżem, a podczas przebojowego „The Wicker Man” pod sceną rozpętało się prawdziwe piekło! Powiem tak... chciałbym w wieku Dickinsona być w takiej formie! Był tego dnia znakomity zarówno pod względem formy fizycznej, jak i wokalnej. Brawo Bruce! Zresztą brawa należą się całej kapeli za niesamowitą energię i świetne wykonanie! Przy niektórych solówkach Murraya miałem ciary! Podstawowy zestaw zakończył tradycyjnie „Iron Maiden” z wielkim rogatym Eddiem za perkusją, poprzedzony oczywiście odśpiewanym przez Bruce'a w masce „Fear of the Dark”. A na bisy zestaw klasyków. Melodyjny „The Evil that Men Do”, monumentalny „Hallowed By the Name” i przebojowy „Run to the Hills”.

Znakomity koncert świetnie dysponowanych Maidenów. Było wszystko, czego można się było spodziewać ...i nie tylko. Świetna muzyka, pirotechnika, zaskakujące efekty scenograficzne, był Eddie w stroju kawalerzysty zaciekle walczący z wokalistą podczas „The Trooper” i przede wszystkim dość ciekawa setlista z kilkoma prawdziwymi rarytasami. A że człowiek chętnie by usłyszał takie „Holy Smoke”, czy „Be Quick or Be Dead” to już inna historia... Up the Irons!

P.S. Jako support wystąpiła amerykańska metal-core'owa grupa Killswitch Engage. Nie moja bajka, więc nie przybliżę Wam ich występu, jednak z zadania wywiązali się dobrze.

Tekst: Tomek(Kazek)Kazimierczak
Zdjęcia - Kuba!


Więcej zdjęć z festiwalu w Galerii Metal Mundus - LINK

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
**DEADSPEAK
- Ritual In Progress

**REPRISAL
- None Survive the Sun

**FATHER MERRIN / CLEGANE
- split

**THRONEUM
- Deathcult Conspiracy

- Midnight Curse
**THE HYPOTHESIS
- Illusion Now

**DECAYED
- Of Fire And Evil

**KALIDIA
- The Frozen Throne

**NONAMEN
- Interior's Weather

**MYOPIC
- Myopic

**U.D.O.
- Steelfactory

**PROPHETS OF THE APOCALYPSE
- War Metal

**BEAST IN BLACK
- Berserker

**ILDRA
- Edelland

**DIRTRED
- Transmissions From Below


więcej recenzji
*** DORMANT DISSIDENT **


*** MARTYRDOOM
*** GRIN
*** WATCH OUT STAMPEDE
*** CLOSTERKELLER
*** AMORPHIS
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
***Summer Dying Loud 2018
- Aleksandrów Łódzki


***GOMOR
+ Penerra
- New York/ Łódź

***DIAMOND HEAD
+ Blinding Sparks
+ Internal Quiet
- Hydrozagadka/ Warszawa

***POWERWOLF
+ Amaranthe
+ Kissin' Dynamite
- Progresja/ Warszawa

*** PRIMAL FEAR
+ RIOT V
+ Existance
- Nova Chmelnice/ Praga

*** VADER
+ MARDUK
+ Arkona
+ Insidius
- Progresja/ Warszawa

*** Uwolnić Muzykę VII
- Środa Śląska

*** Headbangers Open Air 2018
- Brande-Hörnerkirchen/ Niemcy

*** IRON MAIDEN
+ Killswitch Engage
- Waldbühne/ Berlin

*** Rock&Rose Fest 2018
+ Exumer
+ Decapitated
+ Wolf Spider
+ Alastor
- Leash Eye
- Totem
- Kutno

*** MARDUK
+ Infernal War
+ Arkona
- U Bazyla/ Poznań

*** SEPULTURA
+ Obscura
+ Goatwhore
+ Fit For An Autopsy
- Proxima/ Warszawa

*** FURIA
+ Thaw
+ Sacrilegium
+ Licho
- Progresja/ Warszawa

*** NEUOBERSCHLESIEN
+ Transgresja
- Proxima/ Warszawa

*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  32,645,428 unikalne wizyty  Top Top